چین بار دیگر با تحریم نفتی ایران توسط آمریکا مخالفت کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال عدم تمدید معافیت های آمریکا برای واردات نفت از ایران، بار دیگر با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت کرد.

'گنگ شوانگ' در نشست خبری (دوشنبه) خود در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی افزود: همکاری های چین با ایران شفاف، قانونی و مشروع بوده و لذا باید محترم شمرده شود.

وی افزود دولت چین متعهد به حفظ منافع و حقوق مشروع شرکت های چینی بوده و نقش مثبت و سازنده ای در حفظ ثبات بازار جهانی انرژی ایفا خواهد کرد.

'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه سال گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.

ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.

 

ایرنا