ارتقا همکاری های تجاری اولویت روابط ایران و چین است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ارتقا سطح همکاری های تجاری در اولویت روابط ایران و چین است گفت: یکی از مباحث مهم ما در روابط ایران و چین، ارتقا سطح همکاری های تجاری است.

'محمد رضا پور ابراهیمی' روز دوشنبه در پکن در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: در ماه های اخیر نشست های مشترکی میان ایران و چین برای افزایش و ارتقا روابط تجاری و اقتصادی انجام شده است و در این سفر نیز که با مسئولیت 'حداد عادل' عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، انجام شده است موضوعات مربوط به ارتقا سطح همکاری های اقتصادی با مسئولین ارشد حزب کمونیست چین در دستور کار است.

'پور ابراهیمی' رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در معیت هیاتی به ریاست 'حداد عادل' عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و برای شرکت در دومین اجلاس بین المللی یک کمربند یک جاده به چین سفر کرده است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: قرار است نشست هایی در این خصوص برگزار کنیم و امیدواریم مجموعه اقداماتی که در این حوزه در دستور کار است به افزایش سطح همکاری های در حوزه نظام بانکی و مباحث مربوط به تامین مالی کمک کند.

او با اشاره به برگزاری دومین اجلاس «یک کمربند یک جاده» که در روزهای آینده با حضور کشورهای سراسر جهان در پکن برگزار می شود تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران به دلیل نقش تاریخی که در این مسیر ایفا کرده است جایگاه ویژه ای در راه ابریشم نوین چین دارد.

پور ابراهیمی تاکید کرد: مهمترین موضوعی که چین در دستور کار نشست امسال قرار داده است بحث تامین مالی و فاینانس پروژه های اقتصادی مرتبط با چین است طبیعتا ایران به واسطه موقعیت سوق الجیشی مانند دسترسی به آسیای میانه، آب های آزاد و اروپا، موقعیت ممتاز و نفی ناپذیری دارد و این فرصت ها، شرایط را برای توسعه همکاری های اقتصادی با چین فراهم کرده است.

وی یکی از موضوعات مهم ایران در این اجلاس را نحوه اجرای پروژه های اقتصادی مرتبط با 'یک کمربند - یک جاده' عنوان کرد و گفت: در خصوص نحوه فاینانس و اجرای پروژه های اقتصادی، همکاری بانکی، ایجاد رویکرد جدید در تعاملات بانکی از طریق ارزهای دیجیتالی و ایجاد پیمان های پولی دو یا چند جانبه و موضوعات مربوط به مراودات تجاری اعم از صادرات و واردات با چین مذاکره خواهیم کرد.

دومین اجلاس بین المللی سران «یک کمربند یک جاده» هفته جاری و با حضور بیش از پنج هزار مهمان خارجی از 137 کشور از جمله 37 تن از روسای جمهور و نخست وزیران این کشورها و 150 وزیر در پکن برگزار می شود.

شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین سال 2013 میلادی در جریان دیدار خود از قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت 'کمربند اقتصادی جاده ابریشم' و ساخت 'راه ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم' را مطرح کرد که این طرح در نهایت با عنوان «یک کمربند - یک جاده» به جهان معرفی شد.

این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا کنون 124 کشور و 29 سازمان بین المللی موافقت نامه همکاری با چین در مورد این طرح را امضا کرده اند.

دومین کنفرانس بین المللی 'یک کمربند - یک جاده' روزهای 5 تا 7 اردیبهشت در پکن برگزار می شود.

 

ایرنا