تلاش چین در راستای افزایش سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه (R&D)

سرمایه گذاری افزایشی چین در بخش تحقیق و توسعه بیانگر تلاش کشور در راستای بکارگیری راهبردهای توسعه نوآورانه است .

پارک علمی جونگ کوآنکون (Zhongguancun) ، اولین منطقه صنعت هایتک چین ، در سه ماه نخست سال جاری عملکرد چشمگیری داشت.

مجموع درآمد شرکت های هایتک بالاتر از سطوح تعیین شده در این منطقه با رشد 14/9 درصدی به 3/1 تریلیارد یوان (189/62 میلیارد دلار) رسید . درآمد حاصل از فروش تخصصی نیز شاهد رشد سریعی بود و با رشد 23/7 درصدی به 217/16 میلیارد یوان رسید .

بسیاری از صنایع هایتک از جمله الکترونیک و اطلاعات ، تولیدات پیشرفته و همچنین مواد جدید و موارد استفاده از آن ها به ترتیب شاهد رشد 17/4 ، 11/4 و 11/3 درصدی بودند. شرکت های واقع در این منطقه 50/84 میلیارد یوان در بخش تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کردند که نسبت به سال گذشته 20/9 درصد افزایش یافت .

علم و فناوری عامل جدیدی در توسعه باثبات و بلند مدت اقتصادی می باشد و عملکرد پارک علمی جونگ کوآنکون سرلوحه ای برای این موضوع است .

بر اساس آمار مرکز توسعه صنعت هایتک تورچ وزارت علوم و فناوری چین ، مجموع درآمد شرکت های موجود در 168 منطقه توسعه هایتک در 2 ماه  نخست سال جاری با رشد 9/3 درصدی به 4/9 تریلیارد یوان رسید.

مجموع مالیات پرداختی این شرکت ها با رشد سالانه 4/12 درصدی به 290/96 میلیارد یوان رسید و سودهی آن ها 6/1 درصد بود. 46 هزار شرکت جدید دراین بازه به ثبت رسیدند که 11/6 درصد افزایش داشت.

تا پایان فوریه سرمایه گذاری مناطق صنعتی هایتک چین در بخش دارایی های ثابت با رشد 7/4 درصدی به 441/96 میلیارد یوان رسید که 1/3 درصد بالاتر از میانگین ملی است .

افزایش ورودی در بخش تحقیق وتوسعه کشور بیانگر بهبود ظرفیت های نوآوری است .

هزینه صرف شده در بخش تحقیق و توسعه چین از سال 2013 الی 2016 شاهد میانگین رشد سالانه 11/1 درصدی بود که حتی از آمریکا ، اتحادیه اروپاو ژاپن نیز بیشتر است .

چین در سال 2017 بیش از 1/76 تریلیارد یوان در بخش تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کرد که این رقم با 12/3 درصد افزایش نسبت به سال گذشته همراه بود . سهم سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی سالانه چین 2/13 درصد بود.

این رقم در سال 2018 به 1/95 تریلیارد یوان رسید و سهم آن از تولید ناخالص داخلی سالانه چین 2/15 درصد رسید که بیشتر از 15 کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد.علاوه بر این چین به بهبود ساختار سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه و تخصیص منابع پرداخته است .

شرکت های چین نه تنها به افزایش سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه پرداخته اند بلکه پوشش دهی سرمایه گذاری خود را از توسعه تخصصی به پژوهش های بنیادین و مهم گسترش داده اند.

شرکت های تخصصی از جمله علی بابا ، تنسنت و هواوی از سال 2018 موسسات پژوهشی خود را تاسیس کردند و امیدوارند که جایگاه خود را در پژوهش های بنیادین محکم کنند.

برای رشد و شکوفایی یک درخت نیاز است تا ریشه های آن درخت قوی شوند و به عمق زمین نفوذ کنند. تلاش های مستمر و جدی در راستای تقویت پژوهش های بنیادین قطعاً اساس محکمی برای موفقیت شرکت ها در زمینه فناوری های اصلی و بهبود رقابت پذیری ایجاد می کند.

اگر ما نوآوری را با یک عامل جدید توسعه چین مقایسه کنیم ، متوجه می شویم که اصلاح نیرو محرکه آن عامل جدید است .

چین با تلاش در راستای اصلاح سیستم مدیریت علم و فناوری توانست موانع سازمانی موجود در مسیر نوآوری را از میان بردارد.

اصلاح مدیریت پروژه و استفاده از بودجه بیانگر فشار موجود بر پژوهشگران است و آن ها را به سمت نوآوری سوق خواهد داد .

علاوه بر این چین به ارتقا تحول دستاوردهای علمی و فناوری پرداخته است حق استفاده از دستاوردها را به دیگری محول و روند تایید را تسهیل کرده است . در نتیجه پژوهشگران می توانند از امتیازات دستاوردهای علمی برخوردار شوند که به بهبود اشتیاق دانشگاه ها و موسسات نسبت به تحول دستاوردهای علمی و نوآوری منجر شده است .

در ماه فوریه هیات نوآوری علمی و فناوری رسماً آغاز بکار کرد و مسیر جدیدی برای فاینانس استارتاپ های علمی گشوده شد که به پتانسیل  بالا و فناوری های اصلی نیاز دارد.

از 8 می حدود 103 شرکت به این هایت پیوستند و مجموع بودجه به بیش از 100 میلیارد یوان رسید. این هیات در اقتصاد نوآور محو بازار سرمایه نقش مهمی ایفا می کند و عوامل جدیدی به شرکت های فعال در زمینه نوآوری معرفی می کند.

چین در بازه ژانویه – مارس 341 هزار درخواست ثبت اختراع دریافت کرد و 116 هزار مورد از آنها تایید شد. 503 هزار درخواست ثبت اختراع در این مدت بایگانی شد و 375 هزار مورد از آن ها به ثبت رسید . علاوه بر این 119 هزار از 157 هزار درخواست ثبت طرح تایید شد.

تعداد تاییدیه ها و مالکیت حق ثبت اختراع شاهد سطوح مختلف رشد بودند که بیانگر ارتقا اشتیاق و بهبود ظرفیت نوآوری است .

کمیته رهبری کنگره خلق ملی چین به تازگی قانون نشان تجاری را اصلاح کرده است . میزان جبران خسارت تخلفات نشان تجاری می بایست 5 برابر خسارت واقعی باشد که این میزان قبلاً 3 برابر بود.

طبق این اصلاحیه جبران خسارت بالاتر از حد معین می بایست از 3 میلیون یوان به 5 میلیون یوان افزایش یابد. این اصلاحیه از 1 نوامبر لازم الاجراست . چنین جبران خسارتی در جهان تقریباً به چشم نمی خورد که بیانگر تصمیم چین درخصوص ارتقا حفظ حقوق دارایی های معنوی است .

همانگونه که دانه های کشت شده در بهار ممکن است در فصل پاییز که زمان برداشت است به ثمر بنشینند، توسعه و علم و فناوری موجب می شود تا اقتصاد چین به توسعه پایدار ، بلندمدت ، باکیفیت و کارآمد دست یابد.

منبع: ecns.cn