تاثیر ابتکار یک کمربند – یک راه بر شیان و تبدیل آن به قطب سرمایه گذاری خارجی و تولید


ابتکار یک کمربند – یک راه شیان ، مرکز استان شانشی ، را به قطب تولید و خدمات و جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی تبدیل کرده است .

بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی تفاهمنامه سرمایه گذاری 213/97 میلیارد یوانی (31/12 میلیارد دلاری) در این شهر با هدف توسعه کسب و کار در بخش هایی چون تولیدات نوین ، خدمات ، لجستیک ، مواد جدید ، خدمات بهداشتی ، زیرساخت 5G و پلتفرم تجارت کالاهای جهانی در مدت برگزاری کنفرانس ارتقا عرصه سرمایه گذاری سیان که از 11 الی 15 می برگزار شد ، امضاء شد.

شرکت های بزرگ اینترنتی چین از جمله موسسه بایدو تحت این برنامه مرکز رایانش ابری در شیان احداث نمودند. این مرکز بزرگ ترین مرکز اطلاعات در غرب چین خواهد بود و زنجیره صنعتی شامل عناصر الکترونیکی و تولیدات تجهیزات سخت افزاری ، نرم افزارهای اولیه ، پلتفرم و برنامه های تحقیق و توسعه را بوجود خواهد آورد.

شرکت های دولتی چین از جمله شرکت متالورژی چین ، شرکت راه آهن چین و شرکت تولید برق چین در شمال غرب چین دفاتر نمایندگی احداث کرده اند و با استفاده از امکانات شهر شیان به مشارکت و حضور بهتر در توسعه این ابتکار می پردازند.

به گفته لی مینگ یوآن شهرداری شیان ، این شهر با استفاده از منابع و متخصصان به نقطه شروع کمربند اقتصادی جاده ابریشم تبدیل شده است . توسعه این ابتکار موجب ثبات اقتصاد جهان و ارتقا توسعه منطقه ای و رفاه کشورهای درحال توسعه فعال در این ابتکار خواهد شد .

شیان علاقمند به تقویت توانایی ها و ظرفیت های خود است و امکانات حمایتی متعددی برای حمایت از توسعه ابتکار یک کمربند – یک راه ایجاد کرده است که می توان به پارک تجارت و لجستیک بین الملل اشاره کرد که به عنوان بندر آزاد تجاری از طریق خدمات قطار باری شیان و سایر نقاط آسیای مرکزی و اروپا کالاهای مختلفی با قیمت های مناسب به کشورهای مجاور این مسیر ارائه می دهد  .

به گفته وانگ یونگ معاون شهردار شیان در افتتاحیه منطقه توسعه صنایع هایتک شیان ، آغاز بکار پلتفرم خدمات تجارت الکترونیک فرامرزی و اجرای ترانزیت بدون روادید 72 ساعته موجب می شود تا شیان به قطب حیاتی حمایت از جریان های تجاری ، سرمایه گذاری و مبادلات مردمی در کشورها و مناطق فعال در این ابتکار تبدیل شود.

به گفته لئو رنجیان پژوهشگر موسسه پژوهش حمل و نقلی در کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین ، شیان همچنان به تسریع ساخت به عنوان نقطه شروع جاده اریشم ادامه می دهد.

به گفته سان فوچون پژوهشگر آکادمی علوم و فناوری توسعه چین ، شیان با استفاده از امتیازات جغرافیایی خود و قرار گرفتن در شمال غربی چین به افزایش روابط بین الملل و ساخت الگوهای لجستیکی نوین ، بهبود سیستم آموزشی برای پرورش افراد نخبه و ایجاد اقتصاد بر پایه نوآوری پرداخته است .

بخش مربوط به شیان  در منطقه آزاد تجاری چین (شانشی) 21 هزار و 116 نهاد بازاری جدید با سرمایه ترکیبی ثبت شده 197/82 میلیارد یوانی در سال گذشته در سال گذشته معرفی کرد.

تا پایان سال 2018 تمام امور آزمایشی اصلاحی تکمیل شد و موجب پیدایش 136 نوآوری شد. یکی از این نوآوری ها در سراسر کشور ترویج یافته است و 6 مورد آن ها در سراسر کشور تکثیر شده اند.

منبع:چاینادیلی