جذب سرمایه گذاران خارجی به منطقه آزاد تجاری فوجیان


منطقه آزاد تجاری فوجیان به عنوان مقصد مدنظر سرمایه گذاران جهان به سرعت در حال ظهور است و تاثیر بسزایی بر رشد اقتصادی چین داشته است .

به گفته جونگ مودا معاون مدیر دپارتمان بازرگانی استان فوجیان ، این منطقه به موجب فعالیت های منطقه در راستای ارتقا و بهبود فضای تجاری به جذب سرمایه گذاری و تقویت روابط تجاری با سایر کشورها پرداخته است .

به گفته وی اگرچه منطقه آزاد تجاری فوجیان کمتر از یک هزارم مساحت کل این استان است اما توانسته حدود نیمی از شرکت های جدیدالتاسیس تایوانی و ... را طی 4 سال پس از آغاز بکار این منطقه به خود جذب کند.

تاکنون منطقه آزاد تجاری فوجیان 3891 شرکت تایوانی و خارجی و سایر شرکت های پشگام جهان از جمله ABB ، Shell و Amazon را به خود جذب کرده است . منطقه آزاد تجاری فوجیان در حال حاضر بیش از 80 هزار کسب و کار جدید با مجموع سرمایه ثبتی 1/8 تریلیارد یوانی (261/9 میلیارد دلار) از سوی شرکت های داخلی و خارجی را در خود جای داده است .

به گفته وی تلاش های پیاپی فوجیان در بخش زیرساخت ها و سیاست نقش مهمی در توسعه کسب وکار در بخش های سنتی و نوظهور ایفا کرده است .

سیاست گذاران نیز گام های مستمری در راستای ارتقا روند تایید مجوز کسب برداشته اند. صاحبان کسب و کار طی 2 درخواست و ظرف مدت 3 روز می توانند مجوز خود را دریافت کنند. در گذشته برای دریافت مجوز می بایست 7 درخواست ثبت میشد و تقریباً 11 روز به طول می انجامید.

این اقدامات به منظور حفظ حقوق دارایی های معنوی اتخاذ گردید. به گفته جونگ منطقه آزاد تجاری فوجیان سیستم مدیریت حقوق دارایی های معنوی جدید و اولین مرکز هماهنگی چین را برای تولیدکنندگان تجهیزات آشپزخانه و حمام راه اندازی کرد تا از حقوق دارایی های معنوی آن ها محافظت نماید.

این منطقه در سال 2018 شاهد رشد 30 درصدی درخواست ثبت اختراع و رشد 40 درصدی درخواست هایی بود که با آن ها موافقت شده بود.

به گفته وی اقدامات بیشتری در راستای تسهیل ترخیص گمرک اتخاذ شده است که به مدارک و فرآیندهای کمتر و مکانیزم های نوآوری از جمله خدمات بیمه صادرات نیاز دارد.

به گفته جو مینلیانگ کارشناس توسعه اقتصاد منطقه ای در موسسه اقتصادهای صنعتی آکادمی علوم اجتماعی چین ، منطقه آزاد تجاری فوجیان نقطه عطف جدید رشد اقتصادی شهرهای ساحلی چین است و از بازارهای بین المللی تجاری و سرمایه گذاری خوبی برخوردار است .

منطقه آزاد تجاری فوجیان ، شهر فوجو و قطب اقتصادی شیامن را در بر می گیرد و آثار مثبتی بر توسعه این دو شهر دارد که در نهایت این منطقه را به قطب ساحلی گشایش چین تبدیل خواهد کرد.

به گفته جو منطقه آزاد تجاری فوجیان پل مهم روابط اقتصادی منطقه بندرگاهی گواندونگ – هنگ کنگ – ماکائو  و دلتای رودخانه یانگ تسه – دو قطب بزرگ اقتصادی چین – است.

منبع : چاینادیلی