افزایش سرمایه گذاری در اقتصاد باثبات و مرفه چین


توسعه کیفی اقتصاد چین و اصلاح و گشایش چین موجب افزایش جذب سرمایه گذاری های خارجی در نیمه نخست سال جاری شده است .

شهرداری شانگهای 6 می گواهی تاسیس مراکز تحقیق و توسعه و شعب منطقه ای را به 27 شرکت از جمله Apple ، Honeywell ، Nike واگذار کرد که بیانگر افزایش شرکت های چندملیتی برای توسعه کسب و کار در چین است .  به گفته وارن بافِت ، شرکت وی Berkshire Hathaway به افزایش سرمایه گذاری در چین خواهد پرداخت .

طبق آمار اداره بازرگانی شهرداری پکن در سه ماهه نخست سال جاری 45 شرکت خارجی از جمله انتقال اطلاعات تا نرم افزارها و خدمات فناوری اطلاعات جذب پکن شدند که این رقم 50 درصد نسبت به بازه مشابه سال گذشته افزایش داشت و مجموع استفاده واقعی از سرمایه خارجی با رشد 3/1 درصدی به 1/29 میلیارد دلار رسید .

طبق آمار وزارت بازرگانی چین ، این کشور 13039 شرکت خارجی از آوریل 2019 تاکنون تاسیس شد و مجموع استفاده واقعی سرمایه خارجی با رشد 6/4 درصدی به 45/14 میلیارد دلار رسید.

تولیدات هایتک و صنعت خدمات در 4 ماه نخشست سال جاری بیشترن میزان سرمایه گذاری خارجی را از آن خود کردند و میزان استفاده واقعی از سرمایه خارجی در بخش تولیدات هایتک  با رشد 12/3 درصدی به 33/4 میلیارد یوان (4/83 میلیارد دلار) و در بخش صنعت خدمات با رشد 73/4 درصدی به 52/5 میلیارد یوان رسید.

بیشتر کشورهای سرمایه گذار در چین به تلاش خود در این مدت ادامه دادند و میزان سرمایه گذاری کره جنوبی و آلمان با 114/1 درصد و 101/1 درصد رسید. میزان سرمایه گذاری واقعی اتحادیه اروپا در این مدت 17/7 درصد افزایش یافت و کشورهای عضو آسه آن در 437 شرکت جدید سرمایه گذاری کردند که این تعداد 33/6 درصد افزایش داشت.

کشورهای فعال در ابتکار یک کمربند – یک راه 1050 شرکت جدید در این بازه در چین تاسیس کردند که 23/5 درصد افزایش داشت . حجم تجارت چین و این کشورها در 6 سال گذشته از مرز 6 تریلیارد دلار گذشت.

مناطق مرکزی و غربی چین و همچنین مناطق آزاد تجاری چین شاهد رشد ثابت سرمایه گذاری خارجی از ماه آوریل بودند و میزان استفاده واقعی از سرمایه خارجی در مناطق غربی با رشد 9/6 درصدی به 21/2 میلیارد یوان رسید و در مناطق آزاد تجاری 11/8 درصد افزایش یافت.

بر اساس گزارش مرکز کنترل سرمایه گذاری جهانی منتشره از سوی کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد ، سرمایه گذاری خارجی در بازار چین رو به رشد است و در سال گذشته علیرغم کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان، جزء اولین کشورهای درحال توسعه قرار گرفت .

بر اساس گزارش شرایط تجاری چین 2019 که توسط اتاق بازرگانی آمریکا در چین ، چشم اندازهای جامع بازار چین و فضای اصلاح شده تجاری این کشور را به مقصد برتر سرمایه گذاری جهان تبدیل خواهد کرد .

چین به عنوان کشوری با جمعیت بالغ بر 1/4 میلیارد نفر و بیش از 8 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی به ارتقا تسهیلات زیرساختی و تامین صنعتی جامع پرداخته است . تقاضای بازار و چشم انداز مثبت فرصت های بیشماری را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کرده است .

تایید قانون سرمایه گذاری خارجی و کاهش لیست منفی سرمایه گذاری خارجی ارتقا یافته است و از سرمایه گذاری خارجی در چین حمایت کرده است .

اقتصاد چین با توجه به افزایش سرمایه گذاری خارجی و چهارچوب های فناوری های جدید از جمله 5G ، قطارهای سریع السیر ، وسایل نقلیه با سوخت جدید و هوش مصنوعی تکانه رشد باثبات خود را در محدوده 6/4 تا 6/8 درصد حفظ کرد .

چین به عنوان شریک اصلی تجاری 130 کشور جهان نه تنها بزرگ ترین کارخانه جهان محسوب می شود بلکه بازار جهانی است که محصولات تمامی کشورها در آن عرضه می گردد. علیرغم افزایش یکجانبه گرایی و محافظه کاری در جهان ، اقتصاد چین همچنان پیروز میدان است .

منبع: چاینادیلی