روابط چین با ایران راهبردی است

شماری از کارشناسان مسایل سیاسی و اقتصادی چین تاکید دارند که ایران و چین نه تنها دارای روابط بسیار گسترده اقتصادی هستند بلکه دو کشور موفق به ایجاد مناسبات راهبردی هم شده اند.

«آندره گیسلی» کارشناس دانشگاه فودان شانگهای روز دوشنبه به روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست افزود: ایران و چین در زمینه های مختلف مناسبات گرمی دارند برنامه راه ابریشم نیز باعث پیوند قوی تر میان دو کشور شده است و تحریم های آمریکا هم نتوانسته است مانع رشد روابط دو طرف شود.

«جایو خونگ» دیگر محقق چینی از دانشگاه شیامن در جنوب شرق این کشور می گوید که مناسبات دو کشور گرم است البته تاثیرات منفی تحریم ها را نمی توان تکذیب کرد و نادیده گرفت اما تلاش ها برای برون رفت از چالش ها متوقف نشده است.

وی افزود: چینی ها مدت ها است با واشنگتن گفت و گوهایی انجام داده اند و تلاش آنها ایجاد یک توازن در روابط میان طرفین است و اینکه به آمریکا تاکید کنند به هر صورت به روابط با ایران اهمیت می دهند.

در همین حال کارشناسان گفته اند ایران برای چین اهمیت راهبردی دارد در کنار رشد روابط نباید فراموش کرد که ایران دروازه ورود چین به خاورمیانه و دیگر مناطق همجوار و سپس کشورهای غربی و اروپایی است.

آنها می افزایند که چین هم برای بازار ایران ارزش فراوانی قایل است و هم اینکه می داند برای ورود به غرب و اروپا و دیگر کشورهای خاورمیانه به این بازار بشدت نیاز خواهد داشت.

روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ درباره روابط چین و ایران به اظهارات نیشا ماتیو از موسسه خاورمیانه در سنگاپور اشاره می کند که گفته است روابط ایران و چین نه فقط اقتصادی بلکه اساسا راهبردی است.

وی تصریح کرده است هر دو کشور در واقع به دنبال نظمی هستند که در آن آمریکا و متحدان غربی این کشور همه کاره و ترسیم کننده همه برنامه ها نباشند و این نظم نوین زیر سلطه آنها نباشد.

این نشریه اضافه کرد که ایران و چین در راستای توسعه روابط اقتصادی و راهبردی خود در تلاش هستند تا ارزش تبادلات تجاری را در هفت سال دیگر به مرز ۶۰۰ میلیارد دلار برسانند.

 

ایرنا