رشد 2.8 درصدی تجارت خارجی چین در سه فصل اول سال جاری میلادی

بر اساس آمار گمرک چین، میزان تجارت خارجی چین در سه فصل اول سال جاری میلادی به 22 تریلیارد و 910 میلیارد یوان رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 2.8 درصد رشد کرد. در این میان، صادرات با رشد 5.2 درصدی به 12 تریلیارد و 480 میلیارد یوان و واردات با کاهش 0.1 درصدی به 10 تریلیارد و 430 میلیارد یوان رسید.

لی کوی ون سخنگوی گمرک کل چین و رییس بخش آمار روز دوشنبه 14 اکتبر 22 مهر در پکن با اشاره به ثبات کلی تجارت خارجی چین در 9 ماهه اول سال جاری گفت: در این مدت، تجارت چین با دو شریک اول تجاری خود یعنی اتحادیه اروپا و اتحادیه جنوب شرقی آسیا به 3 تریلیارد و 570 میلیارد یوان و 3 تریلیارد و 140 میلیارد یوان رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 8.6 و 11.5 درصد افزایش یافت.

وی خاطر نشان کرد که از آغاز سال جاری، میزان رشد اقتصاد جهانی کاهش و حمایت گرایی تجاری افزایش یافته است. در چنین شرایطی، تجارت خارجی چین همچنان رشد به نسبت قوی داشته است. بر اساس تازه ترین داده های منتشر شده سازمان تجارت جهانی، از ماه ژانویه تا ژوییه سال جاری، میزان رشد واردات و صادرات چین همچنان از آلمان، ژاپن و کره جنوبی پیشی گرفته و چین جایگاه بزرگ ترین کشور تجارت کالای جهان را حفظ کرده است. سهم چین در تجارت کل جهانی نیز در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 0.1 درصد ارتقا یافته است.

 

رادیو چینی