سفیر چین در ایران: دوست دارم سفیر افتخاری ایران برای معرفی ظرفیت گردشگری‌تان باشم

سفیر جمهوری خلق چین در ایران با اشاره به ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی گفت: به آقای مونسان گفته‌ام تمایل دارم به عنوان سفیر افتخاری گردشگری ایران را به مردم جهان معرفی کنم.

به گزارش روابط عمومی استانداری گلستان، استاندار گلستان در دیدار با «چانگ هوآ» سفیر جمهوری خلق چین در ایران با اشاره به ظرفیت‌های استان اظهار کرد: راه آهن مسیر مطلوبی برای جابجایی کالا و مسافر است و آماده سرمایه‌گذاری مشترک با کشور چین در مرز اینچه‌برون هستیم.
هادی حق شناس  تصریح کرد: گلستان دارای وجوه فرهنگی، تنوع اقوام و ظرفیت‌های بسیار بالایی است و در شاخص‌های اقتصادی زیادی دارای رتبه های بالا و تک رقمی در سطح کشور است.
وی افزود: چین در بندر «گوادر» پاکستان همکاری مشترک داشته و ما با توجه به بیش از 100 کیلومتر ساحل استان در دریای خزر آمادگی سرمایه‌گذاری مشترک را در صورت تمایل داریم.
استاندار گلستان یادآور شد: شرکت‌های چینی در حال حاضر در منطقه آزاد انزلی نیز فعالیت دارند و با توجه به اینکه منطقه آزاد اینچه‌برون نیز در آینده نزدیک مصوب خواهد شد، این آمادگی برای حضور شرکت‌های تجاری و بازرگانی چینی وجود دارد.
حق‌شناس خاطرنشان کرد: طی روزهای آینده خط هوایی گرگان ـ اکتائو قزاقستان برقرار می‌شود و ما آمادگی حضور اختصاصی گردشگران چینی در گلستان را داریم.
همچنین در این دیدار سفیر جمهوری خلق چین در ایران با اشاره به ظرفیت‌های اقوام، تولیدات گسترده کشاورزی در استان و ظرفیت‌های بالای گردشگری در استان، اظهار کرد: ایران و چین دو تمدن کهن هستند و سال‌ها از طریق جاده ابریشم مراودات تجاری داشته‌اند و امروز نیز خوشحال هستیم که این تبادلات روز به روز در حال افزایش است.
چانگ هوآ با بیان تحریم‌های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: ما همواره با تحریم‌های یک جانبه مخالف بوده‌ایم و از ایران در برجام و روابط اقتصادی حمایت می‌کنیم.
وی افزود: خوشبختانه با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و لغو ویزای گردشگری برای گردشگران چینی، تعداد گردشگران چینی در ایران افزایش یافته اما با هدف مطلوب فاصله داریم.
سفیر جمهوری خلق چین در ایران با اشاره به ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی تصریح کرد: به آقای مونسان گفته‌ام تمایل دارم به عنوان سفیر افتخاری گردشگری ایران به مردم جهان معرفی کنم.
لازم به ذکر است در این دیدار استاندار گلستان از سفیر چین برای حضور در مراسم ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در آذرماه دعوت کرد و همچنین هدایایی به رسم یادبود بین طرف مبادله شد.

 

خبرگزاری فارس