توسعه همکاری‌های علمی وفناوری تهران و پکن

توافقنامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و وزارت علوم و فناوری چین به امضا رسید

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه همکاری با چین در همه زمینه‌ها در دستور کار دولت ایران است تاکید کرد، توسعه روابط علمی و فناوری ما با چین روند مثبتی دارد، ولی کافی نیست و باید شتاب بیشتری بگیرد. «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در ادامه سفر خود به چین در دیدار «وانگ جی گانگ» وزیر علوم و فنون جمهوری خلق چین در پکن با اشاره به تحصیل پنج میلیون دانشجو و ۲۰۰ هزار دکترا در ایران اظهار کرد اقتصاد نو آور و دانش بنیان در دستور کار دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ایران سومین تولید کننده گاز دنیا است و بزرگترین ذخیره نفت و گاز جهان را دارد افزود: اقتصاد ایران در حال تاثیر از جوانان علاقه‌مند به استارتاپ‌ها است. وی از چین به عنوان قدرت اول دنیا یاد کرد و گفت: رشد علمی چین به گونه‌ای است که تا چند سال دیگر آمریکا را پشت سر می‌گذارد. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران افزود: وظیفه دولت‌ها ایجاد پل‌های ارتباطی میان شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی است. ستاری افزود: در مورد پارک‌های فناوری هم مانند گذشته آماده همکاری هستیم.
وزیر علوم چین هم در این دیدار با اشاره به بازدید قبلی معاون علمی رییس جمهوری از چین اظهار کرد در این سفر همکاری‌های قبلی تقویت و افزایش خواهد یافت و تفاهم نامه‌ای نیز امضا خواهد شد که نشان دهنده افزایش سطح همکاری‌ها میان دو کشور است. «وانگ جی گانگ» گفت: ما می‌توانیم مدل همکاری‌های دو کشور را آنچنان توسعه دهیم که الگویی برای همکاری با سایر کشور‌ها در حوزه علم و فناوری باشد.. وی با اشاره به اهمیت طرح یک کمربند - یک جاده برای دو کشور چین و ایران افزود: در قالب این طرح، تمام توان خود را برای تقویت همکاری‌های علمی و دانشگاهی بکار خواهیم گرفت.
در پایان این همایش یک توافقنامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و وزارت علوم و فناوری چین به امضا رسید.

 

خبرگزاری صدا و سیما