رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین: بازار چین اکنون بزرگترین بازار هدف غیر نفتی ماست

حریری گفت: بازار چین اکنون بزرگترین هدف بازار غیر نفتی ماست که حدود ۲۴ درصد از مجموع صادرات به این کشور انجام می شود.

مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، گفت: بازار چین اکنون بزرگترین هدف بازار غیر نفتی ماست که حدود ۲۴ درصد از مجموع صادرات ایران به این کشور انجام می شود. برای افزایش صادرات باید باور کنیم که کشورمان قدرتمند است. با افزایش عزم و اراده می توانیم صادرات به این کشور را تا ۲ برابر افزایش دهیم. 
او با بیان اینکه چین بیش از ۲ هزار و ۲۸۰ میلیارد دلار واردات دارد، بیان کرد: برای بدست آوردن بازار چین، باید کالاهای جدید به آنها معرفی کرد. اگر نوع فروش به بازار چین یکنواخت شده است باید آن را تغییر دهیم چرا که بازار چین به دنبال محصولات لاکچری است. برای رونق تولید باید به فکر افزایش صادرات باشیم. باید تقاضاهای خارجی را تحریک کرد که یکی از آن تقاضاها بازار چین است. 
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه فرش دستباف ایرانی از طرف امریکا تحریم شده است، گفت: پس از نفت، فرش ایرانی تحریم شد و دیگر نتوانستیم به این کشور صادرات داشته باشیم ولی کشور های مکزیک و کانادا برای صادرات فرش دستباف ایرانی به امریکا پیش قدم شده اند.
صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری فرش به چین 
حریری با تاکید بر اینکه باید به بُعد فرهنگی صادرات فرش هم توجه کنیم، بیان کرد: برای صادرات به کشور های دیگر نه تنها باید بُعد اقتصادی آن را در نظر گرفت بلکه بُعد فرهنگی آن را نیز نباید دست کم گرفت.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، بیان کرد: هم اکنون ۲۰۰ میلیون دلار به چین صادرات داریم که با برنامه ریزی های مناسب می توانیم این رقم را به ۲ برابر افزایش دهیم.

تی نیوز