در همایش بررسی روابط اقتصادی ایران و چین مطرح شد

تقویت روابط کارگزاری بانکی و سرمایهگذاری مشترک؛ راهکارهای توسعه روابط ایران و چین 

همایش بررسی روابط اقتصادی ایران و چین با حضور چانگ‌‌هوآ سفیر چین در ایران برگزار شد. حمایت چین از برجام و استقبال این کشور از سرمایه‌گذاران ایرانی، تشویق چین به سرمایه‌گذاری شرکت‌های خصوصی این کشور در ایران، توسعه گردشگری ایران و چین از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در این نشست به آنها پرداخته شد.

همایش بررسی روابط اقتصادی ایران و چین با حضور چانگ‌‌هوآ سفیر چین در ایران برگزار شد. حمایت چین از برجام و استقبال این کشور از سرمایه‌گذاران ایرانی، تشویق چین به سرمایه‌گذاری شرکت‌های خصوصی این کشور در ایران، توسعه گردشگری ایران و چین از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در این نشست به آنها پرداخته شد.

همایش بررسی روابط اقتصادی ایران و چین، صبح امروز با حضور چانگ هوآ سفیر چین در ایران، مجیدرضا حریری رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، محمدرضا کرباسی معاون امور بین‌الملل اتاق ایران و جمعی از فعالان اقتصادی ایران و چین برگزار شد. تقویت روابط کارگزاری بانکی، سرمایه‎‌گذاری مشترک و تسهیل صدور روادید تجاری از جمله راهکارهای بلندمدت توسعه همکاری‌های ایران و چین در این نشست عنوان شد.

سفیر چین در ایران با اشاره به سفر اخیر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به این کشور، تبادل گردشگر را یکی دیگر از مهم‌ترین حوزه‌های حائز اهمیت برای همکاری دانست و افزود: چین و ایران، این دو تمدن کهن، از هزاران سال پیش از طریق جاده ابریشم با یکدیگر ارتباط داشتند و با توجه به لغو ویزا برای گردشگران چینی از طریق ایران، تعداد گردشگران چینی سفر کرده به ایران بسیار افزایش پیدا کرده است، اما انتظار داریم این رقم بیشتر شود.

او همچین در دفاع از برجام تاکید کرد: چین بارها بر موضع قاطعانه خود در حمایت از برجام تاکید کرده و همواره با تحریم‌های غیرقانونی ایران مخالف است و بر این باوریم که حفظ برجام یعنی حفظ چندجانبه‌گرایی. از طرفی چین از همه طرف‌های ذینفع می‌خواهد تا امنیت خلیج فارس را حفظ کنند.

به گفته هوآ روابط راهبردی دوجانبه ایران و چین وارد فصل جدیدی شده و اعتماد سیاسی بین دو کشور افزایش یافته است. همچنین دو کشور درباره موضوعات مهم و مربوط به منافع اصلی خود از یکدیگر حمایت می‌کنند.

سفیر چین با تاکید بر این نکته اقتصاد کشورش در 7 سال گذشته، 450 برابر رشد داشته است، بیان کرد: حجم اقتصاد چین از 30 میلیار دلار در حال حاضر به 13 تریلیون رسیده است و چین هم اکنون بزرگترین کشور دارای ذخیره ارزی در دنیا محسوب می‌شود. این اقتصاد سهم قابل توجهی از کل اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است و سیاست دولتمردان چین همواره، سیاست «درهای باز» و بدون محدودیت برای برقرار روابط تجاری بوده است.

سفیر چین همچنین خاطرنشان کرد: سیاست چین همواره تشویق دیگر کشورها و شرکت‌های چینی به خصوص شرکت‌های خصوصی برای همکاری با ایران بوده است و ما آماده هرگونه سرمایه‌گذاری در ایران هستیم و به طور متقابل از سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی ایران در چین استقبال می‌کنیم.

هوآ با بیان اینکه ایران و چین علیرغم تحریم‌ها حجم روابط خود را حفظ کرده‌اند، افزود: اما حجم تجارت دوجانبه که در سال گذشته به ۳۵ میلیارد دلار رسیده بود، در ده ماهه نخست امسال نیز حجم تجارت حدود ۲۰ میلیارد دلار بوده است.

اراده گسترش فعالیت‌ها با چین بیش از هر کشور دیگری وجود دارد

در ادامه مجیدرضا حریری رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین ضمن تأیید صحبت‌های سفیر چین در ایران مبنی بر گسترده‌تر شدن روابط تجاری دو کشور، اظهارداشت: چین تنها کشوری است که در سطوح مختلف از ریاست جمهوری تا وزارت امور خارجه این کشور، حمایت خودش از رسمی بودن توافق برجام اعلام کرده است و بارها نیز تاکید داشته است که تحریم‌های آمریکا را نمی‌پذیرد. با این حال نباید تصور کرد که این تحریم‌ها بی‌تأثیر هم نبوده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین تاکید کرد که اراده همکاری با چین در سطوح مختلف وجود دارد و اعلام کرد: اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین به دنبال راه‌اندازی مرکز مطالعات روابط ایران و چین و همچنین فعالیت تخصصی در حوزه بانوان و جوانان است.

حریری همچنین گفت: کمیته‌ای تشکیل شده که به صورت تخصصی برای صادرات غیر‌نفتی از جمله فرش دستبافت تلاش می‌کند.

ایران و چین؛ پایگاه صادراتی یکدیگر

محمدرضا کرباسی معاون امور بین‌الملل اتاق ایران نیز با بیان اینکه دوکشور به واسطه منافع مشترک همواره روابط نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند، گفت: ایران علاوه بر نفت، بخشی از سنگ آهن و فولاد چین را نیز تأمین می‌کند و چین نیز در بخش زیرساخت و تکنولوژی به ایران کمک می‌کند. ایستگاه متروی تجریش و توسعه دو میدان نفتی آزادگان و یادآوران از جمله پروژه‌های مشترک همکاری میان دو کشور است. در صنعت خودرو نیز سرمایه‌گذاری‌هایی از سوی دو کمپانی MVM و Chery انجام شده که سالانه 300 هزار خودروی چینی در ایران به فروش می‌رسانند و این شرکت‌ها پس از سایپا و ایران‌خودرو سومین فروشنده بزرگ خودرو در ایران محسوب می‌شوند.

کرباسی خاطرنشان کرد: به منظور توسعه همکاری‌های اقتصادی بلند مدت روابط کارگزاری بانکی به منظور کاهش هزینه‌های نقل و انتقال پول و همکاری بانک‌های چینی با بانک‌های ایران برای گشایش اعتبارات اسنادی در کنار تسهیل صدور روادید تجاری برای بازرگانان ایرانی و سرمایه‌گذاری جهت تولید مشترک به منظور تأمین نیازهای دو کشور و امکان صادرات به کشورهای ثالث در الویت ویژه‌ای قرار گیرند.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران تصریح کرد: شرکت‌های فعال چینی با استفاده از ظرفیت واحدهای تولیدی داخلی در ایران می‌توانند نسبت به تولید محصولات با نشان معتبر اقدام نمایند که در این صورت صادرات آن محصولات مشمول حداقل 20درصد معافیت مالیاتی خواهند بود.

او همچنین افزود: ایران بزرگترین بازار کالاهای واسطه‌ای در خاورمیانه است و به بازار 450 میلیون نفری کشورهای همسایه به ویژه منطقه اکو دسترسی داشته و از موقعیت مناسبی برای گسترش تجارت و سرمایه‌گذاری برخوردار است و سرمایه‌گذاران چینی می‌توانند از ایران به عنوان قطب صادراتی خود استفاده کنند.

اهمیت جاده‌ی ابریشم به عنوان یک فرصت طلایی در توسعه تجارت خارجی چین و ایران از دیگر موضوعاتی بود که معاون امور بین‌الملل اتاق ایران به آن پرداخت و از آمادگی ایران به عنوان کانون مسیر جاده ابریشم برای همکاری‌ها خبر داد.

کرباسی با اشاره به عضویت چین در بلوک‌های اقتصادی مهمی چون سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و پاسیفیک (APEC) و سازمان همکاری‌های شانگهای اهمیت این کشور را در تحقق سیاست «نگاه به شرق» جمهوری اسلامی ایران دو چندان دانست و گفت: این موضوع می‌تواند فرصت مناسبی برای ورود کالاهای ایرانی به این منطقه را فراهم کند. مضافاً موقعیت منحصر به فرد ژئواکونومیکی ایران که در چهار راه ارتباطی جهان واقع شده، فرصت بی‌بدیلی را برای چین فراهم می‌کند تا از طریق امن‌ترین و اقتصادی‌ترین مسیر دست‌یابی به کشورهای CIS، افغانستان، ترکیه و عراق، با سهولت بیشتر کالاهای خود را به بازار این کشورها وارد کند.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران اعلام کرد: مبادلات تجاری ایران و چین در 10 ماهه اول سال 2019 به ۱۹ میلیارد دلار رسید که از این میان صادرات ایران به چین ۱۱ میلیارد دلار و واردات ایران از چین ۸ میلیارد دلار بود. متاسفانه آمار نشان می‌دهد حجم تجارت دوجانبه طی سال‌های گذشته با کاهش روبرو بوده است بطوری که ضروری است با بهره‌مندی از ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور سطح همکاری‌های تجاری به سطح مطلوب خود بازگردد.

همکاری مشترک در زمینه تولید و صادرات غذای حلال یکی دیگر از زمینه‌های مناسب همکاری میان دو طرف است که کرباسی به آن پرداخت و افزود: مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی اتاق بازرگانی اسلامی که در تهران مستقر است می‌تواند راهنمای شرکت‌های چینی باشد.

وی با اشاره به نقش منطقه آزاد چابهار به عنوان منطقه معاف از تحریم‌های یک جانبه آمریکا گفت: با توجه به فعالیت شرکت‌های چینی در بندر گوادر در پاکستان و نزدیکی به منطقه چابهار، تجار چینی می‌توانند با استفاده از مشوق‌های منطقه برای توسعه روابط تجاری با ایران استفاده کنند و از این منطقه برای ترانزیت کالاهای خود به کشورهای منطقه بهره گیرند.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران تاکید کرد: انتظار جامعه اقتصادی ایران از سرمایه‌گذاران چینی این است که به عنوان بزرگترین شریک تجاری و اقتصادی کشورمان، بیش از پیش سرمایه‌گذاری در ایران را هدف قرار داده و با انتقال فناوری و سرمایه، روابط پایدار بلند مدت میان دو کشور را تقویت و مشکلات موجود بر سر راه تجارت دو جانبه را حل کنند.

او در پایان گفت: اتاق ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی با دارا بودن 34 اتاق شهرستان و 200 تشکل تخصصی ملی در قالب اتحادیه، سندیکا و انجمن تجاری، تولیدی، صادراتی و وارداتی و بیش از 30 اتاق و کمیته بازرگانی مشترک در کشور از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و آمادگی نقش آفرینی گسترده‌تر در توسعه‌ی همکاری‌های دو کشور را دارد.

مسیر واردات ابریشم با نرخ مناسب به ایران تسهیل شود

فرشته دستپاک رئیس مرکز ملی فرش ایران، از دیگر سخنران در این نشست با تاکید بر ظرفیت‌های ایران برای تامین فرش دستبافت چین از سفیر این کشور خواست که واردات ابریشم از چین با نرخ مناسب برای تهیه فرش دستباف تسهیل شود.

او گفت: قدیمی‌ترین ارتباط را با چین در حوزه فرش دستباف داشتیم. ماه گذشته بزرگترین تابلو فرش از تصویر جاده ابریشم توسط 180 بافنده شهر اصفهان بافته و به یکی از بزرگترین موزه‌های چین اهدا شد. از طرفی ایران بزرگترین واردکننده ابریشم است و بیشترین واردات ابریشم از چین انجام می‌شود. امیدواریم مسیر واردات ابریشم با نرخ مناسب به ایران تسهیل شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین با اشاره به تحریم شدن صادرات فرش دستبافت ایرانی از سوی آمریکا، از سفیر چین خواست تا از طریق جوامع بین‌المللی این موضوع پیگیری و صادرات فرش دستبافت ایرانی از تحریم‌ها خارج شود.