لزومی به تشکیل شورای تجارت خارجی نیست/ هیچ کشوری به اندازه ایران نهاد و سازمان ندارد

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در خصوص خبر تشکیل شورای تجارت خارجی گفت: گمان نمی‌کنم در هیچ نظام حکومتی به اندازه ایران نهاد و سازمان وجود داشته باشد، بنابراین باید پرسید که لزوم تشکیل این شورا چیست.

مجیدرضا حریری در خصوص خبر تشکیل شورای تجارت خارجی گفت: سوالی که در این مسئله مطرح است این است که لزوم تشکیل چنین شورایی چیست؟ طبق قانون چند دهه اخیر، سازمان توسعه تجارت با هدف فرماندهی کل تجارت خارجی تشکیل شد. بنابراین زمانی که این سازمان وجود دارد، تشکیل نهاد و شورای دیگر در کنار آن لزومی ندارد.

حریری افزود: برای مثال در حوزه صادرات در مجموعه وزارت صمت، شورای عالی صادرات، کارگروه توسعه صادرات، کنفدراسیون صادرات و غیره مطرح است. در صورتی که مشخص نیست خروجی این نهادها چه بوده و لزوم تشکیل آنها چیست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تاکید کرد: در حوزه صادرات غیرنفتی حدود 55 درصد صادرات غیرنفتی ما با پایه نفتی مثل پتروشیمیایی، گاز، میعانات و فرآورده‌های نفتی است. بنابراین اگر این سازمان‌ها و نهادها نیز نبودند این صادرات به قوه خود ادامه داشت و بخش دیگری نیز حدود 20 درصد از صادرات غیرنفتی به مبلغ 7 تا 8 میلیون دلار است که معادن ما آن را تشکیل می‌دهند و به صورت خام یا کمتر فرآوری شده به فروش می‌رسد.

حریری تاکید کرد: بنابراین همه نهادها و تشکل‌ها موجود نتوانستند کار صادراتی را به درستی انجام دهند و تغییر نام این سازمان‌ها چاره‌ساز نخواهد بود.

وی با اشاره به افراد دارای سمت در شورای تجارت خارجی گفت: آقای زادبوم در حال حاضر معاون وزیر و رییس سازمان تجارت و افراد دیگر در مرکز ملی فرش و بانک توسعه صادرات دارای سمت هستند. بنابراین اگر این افراد بخواهند کار خود را به درستی انجام دهند لزومی به تشکیل سازمان جدید وجود ندارد.

حریری با بیان اینکه گمان نمی‌کنم در هیچ نظام حکومتی به اندازه ایران نهاد و سازمان وجود داشته باشد، گفت: شورای عالی صادرات، شورای عالی معدن، شورای عالی انقلاب فرهنگی، ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا و سایر شورا و تشکیلات هرکدام دارای بروکراسی، دفتر و تشکیلاتی هستند. و به علت بروکراتیک‌های فراوان، موانع توسعه هستند. همچنان که اگر 10 کشور برتر توسعه صادراتی را در نظر بگیریم باید ببینیم آنها از چه روش‌های با تاثیر فرهنگی استفاده می‌کنند.

وی افزود: بنابراین نیاز است که به جای تشکیل این تعداد نهاد و شورا از بروکراسی‌ها کم کرد و اجازه داد که مردم به فعالیت خود بپردازند. سازمان باید حداقل اندازه‌های خود را داشته باشد تا بتوان از او کار خواست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: نام سازمان توسعه صادرات به منظور دستیابی به فرماندهی واحد در تجارت خارجی به سازمان توسعه تجارت تغییر کرد. در صورتی که باید رصد کرد که آیا توانسته است موفق عمل کند یا نه؟ اگر بله، پس لزومی به تشکیل شورا و یا کارگروه دیگر نیست و اگر خیر، باید علت و ریشه‌یابی شود. بنابراین تشکیل سازمان و تشکلات جدید، چاره‌ساز توسعه صادراتی نیست.

 

ایلنا