مزیت‌های جذاب اقتصادی بنادر برای سرمایه گذاران

سرمایه گذار بخش خصوصی در بنادر ایران: کاهش هزینه تمام شده، مدیریت بهینه زمان و وجود حجم بار زیاد در بنادر، از مزیت‌های فوق العاده بنادر برای جذب سرمایه گذاران است.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی؛ آقای سید محمدعلی ابطحی، با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۲ مبادرت به سرمایه گذاری در بنادر ایران و به ویژه بندر انزلی کرده است، افزود: با توجه به اینکه در حوزه صادرات و واردات خشکبار مشغول به فعالیت بودیم، به دعوت از سازمان بنادر و دریانوردی اقدام به آغاز فعالیت در حوزه تکمیل زنجیره تامین، فراوری، صادرات و اشتغالزایی کردیم و در نهایت طی قراردادی ۱۵ ساله و به صورت BOT به منظور احداث یک سیلوی ۵۰ هزارتنی غلات و یک سیلوی ۷۵۰۰ تنی مخازن روغن پروژه را مدنظر قرار دادیم.
وی ادامه داد: با اتمام پروژه حجم سرمایه گذاری به حدود ۹۵ میلیارد تومان خواهد رسید و امیدواریم که در ادامه مسیر شرایط به خوبی پیش برود و بتوانیم به نحوی مطلوب فعالیت اقتصادی داشته باشیم.
این سرمایه گذار بخش خصوصی با تأکید بر اینکه ثبات در سیاست‌های اقتصادی و به ویژه سیاست‌های بنادر باید به یک رویه متداول تبدیل شود، گفت: ثبات در حوزه مدیریتی مسئله بسیار مهمی است و باید به بنادر که نقاط بسیار مهم اقتصادی هستند به صورت خاص نگاه کنیم تا بتوانیم با ثبات در بخش سیاستگذاری و اعمال قوانین شرایط مطلوب و مناسبی را برای سرمایه گذاران بخش خصوصی رقم بزنیم.
ابطحی با بیان اینکه تغییر نگرش در بخش واگذاری زمین، تجهیز زیرساخت‌ها و نیز مدل قرارداد‌ها باید به عنوان یک مقوله بسیار مهم مدنظر قرار گیرد، افزود: نباید شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که شاهد تحمیل هزینه به سرمایه گذار باشیم.
این سرمایه گذار بخش خصوصی با اشاره به اینکه بندر از مزیت‌های بسیار جذابی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی برخوردار است، گفت: کاهش هزینه‌ها و به ویژه هزینه حمل و نقل، کاهش زمان و مسیر و همچنین وجود حجم بار مناسب از مهم‌ترین ویژگی‌های بنادر است که برای سرمایه گذاران بخش خصوصی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
ابطحی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران باید فعالیت‌های ترکیبی در بنادر را به منظور حضور مفیدتر و کسب درآمد بیشتر مدنظر قرار دهند، اضافه کرد: به سرمایه گذاران بخش خصوصی توصیه می‌کنم که اگر قصد فعالیت اثرگذار در بنادر کشور را دارند و در عین حال راغب به کسب درآمد بیشتر هستند، صرفا به انجام یک فعالیت اقتصادی بسنده نکنند و فعالیت ترکیبی در حوزه کاری خود را مدنظر قرار دهند و بتوانند در بخش‌های مختلف با خودکفایی کار‌ها را پیش ببرند.
وی در ادامه با بیان اینکه حمایت‌ها از بخش خصوصی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور باید عملیاتی شود و صرفا در حد شعار نباشد، گفت: در طول دوران تحریم شرایط برای سرمایه گذاران بخش خصوصی سخت‌تر از قبل شده است و دولت باید در این مسیر به عنوان بازوی حمایتی در کنار سرمایه گذاران قرار بگیرد تا با شرایط بهتری بتوان فعالیت‌های اقتصادی به سرانجام رساند.

 

خبرگزاری صدا و سیما