تجارت ۳.۳ میلیارد لاری ایران با کشور‌های همسود (CIS)

میزان ارزش تجارت خارجی ایران با مجموعه کشور‌های همسود (CIS) در سال ۹۸ بیش از ۳ میلیارد و ۲۹۸ میلیون و ۶۱ هزارو ۹۴۶ دلار بوده است.

سخنگوی گمرک ایران با اشاره به اینکه تراز تجارت خارجی ایران به  کشورهای همسود، مثبت ۲۰۵ میلیون و ۱۵۰ هزار دلار بوده است گفت: کشورمان در سال ۹۸ بیش از یک میلیارد و ۷۵۱ میلیون و ۶۰۵ هزارو ۹۶۷ دلار برابر با ۴ میلیون و ۷۹۳ هزارو ۵۱۲ تن کالا به مجموعه کشور‌های همسود (CIS) صادرات داشته است و این در حالی است که صادرات کشورمان نسبت به سال ۹۷ بالغ بر یک میلیارد دلار افزایش داشته و در سال ۹۷ مجموع صادرات ایران به کشور‌های همسود ۷۵۲ میلیون و ۲۴۲ هزارو ۱۷۵ دلار بوده است.
آقای سیدروح اله لطیفی افزود: میزان واردات ایران از کشور‌های همسود بیش از ۳ میلیون و ۱۷۱ هزارو ۶۲ تن کالا برابر با یک میلیارد و ۵۴۶ میلیون و ۴۵۵ هزارو ۹۷۹ دلاربوده است که به نسبت سال قبل خود کمتر از ۱۰ درصد کاهش داشته است به عبارت دیگر میزان واردات کشورمان در سال ۹۷ بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۴ میلیون و ۲۶۶ هزارو ۹ دلار بوده است.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در ادامه گفت: بیشترین مقاصد صادراتی ایران در بین کشور‌های همسود CIS به روسیه با بیش از ۴۵۷ میلیون دلار، آذربایجان با بیش از ۴۲۹ میلیون دلار وارمنستان با ۲۳۱ میلیون دلار است واین در حالی است که اصلی‌ترین شرکای ایران در بین کشور‌های همسود در واردات روسیه با بیش از یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار، ازبکستان با ۱۴۷ میلیون دلار و قزاقستان با ۱۰۴ میلیون دلار هستند.
لطیفی با تشریح چرایی وعلت اهمیت تجارت با مجموعه کشور ها‌ی CIS اضافه کرد: اتحادیه کشور‌های مستقل یا همسود (CIS) که در سال ۱۹۹۱ توسط روسیه و ۱۱ جمهوری دیگر که در گذشته بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند تشکیل شد. این سازمان در زمینه‌های اقتصادی، دفاعی و سیاست خارجی فعال است. دلیل اصلی ایجاد این پیمان فرا منطقه‌ای حفظ پیوند‌های فرهنگی، تاریخی، سیاسی و اقتصادی بوده است که پیش از این در چارچوب اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت. این کشور‌ها دارای مشترکات زبانی، فرهنگی، تاریخی، سیاسی و اقتصادی هستند. اعضای کشور‌های CIS از امتیازات ویژه حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و هوایی یکدیگر استفاده می‌کنند و همه این کشور‌ها مالیات ۲۰% را دریافت می‌کنند. ضمن آنکه میزان تجارت بین کشور‌های CIS بیش از ۱۴۲ میلیارد دلار است همچنین نفت، گاز، زغال سنگ، مس، نیکل، سرب، آلومینیوم، روی، منگنز، طلا، نقره، آهن و اورانیوم از منابع معدنی، و سنگ‌های قیمتی است که در این کشور‌ها یافت می‌شوند
لطیفی گفت: مزیت‌های اقتصادی کشور‌های CIS در بخش‌های انرژی، توسعه ترانزیت به ویژه در کریدور شمال- جنوب و کریدور شرق- غرب که در این منطقه با هم دیگر تلاقی دارند، و صدور خدمات فنی و مهندسی قابل توجه است؛ و این کشور‌ها شامل آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، مولداوی بعنوان عضو وترکمنستان بعنوان عضو ناظر هستند.

 

خبرگزاری صدا و سیما