معاون اول رئیس جمهوری: توسعه صادرات غیرنفتی از اولویتهای دولت است

خبرگزاری پانا: دولت توسعه صادرات غیرنفتی را یکی از اولویتهای اصلی خود می‌داند و برای حل مشکلات این بخش اهتمام جدی دارد.

 به گزارش پانا، معاون اول رئیس جمهور در نشست هم اندیشی صادرکنندگان و تشکلهای تخصصی صادراتی منتخب، گفت: پیام اصلی این نشست این است که دولت می‌خواهد به همراه صادرکنندگان و بخش خصوصی، مسائل و مشکلات را شناسایی و نسبت به حل آن اقدام کند.

 اسحاق جهانگیری، از صادرکنندگان و نمایندگان بخش خصوصی به عنوان پیشگامان توسعه اقتصادی کشور نام برد و افزود: دولت با اتکا به همت و تلاش شما می‌تواند اعلام کند که اگر قیمت نفت بیش از این نیز کاهش یابد، صادرکنندگان ایران ارز مورد نیاز کشور را تامین خواهند کرد و این وظیفه‌ای است که شما در قبال مردم دارید و دولت نیز از شما در این خصوص انتظار دارد.

 وی تصریح کرد: البته وظیفه دولت نیز این است که کارها را برای صادرکنندگان تسهیل کرده و موانع را از پیش روی آنان بردارد، البته باید توجه داشت که به دلیل ساختارهای اداری و رعایت پیوستگی بخشهای مختلف اقتصاد کشور نمی‌توان به سرعت همه مشکلات را برطرف کرد، بلکه نیازمند زمان و قدری تحمل هستیم.

 معاون اول رئیس جمهور از وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور خارجه، امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی خواست در برنامه‌های خود موضوع صادرات را یک اولویت قرار دهند و با همه توان از صادرکنندگان غیرنفتی حمایت کنند.

 جهانگیری با بیان این‌که عزم رئیس جمهوری، معاون اول و همه اعضای دولت نسبت به توسعه صادرات غیرنفتی، عزمی جدی است، عنوان کرد: در خصوص جایزه صادراتی نیز قرار است دستورعمل جامعی تهیه شود و پس از ابلاغ این دستورعمل، منابع مورد نیاز آن نیز قطعا تامین خواهد شد، زیرا این دولت هر وعده‌ای که می‌دهد به آن عمل خواهد کرد.

 وی در ادامه با اشاره به مشکلات پیش روی دولت تدبیر و امید در زمان آغاز به کار تصریح کرد: این دولت در مقطعی ویژه مسئولیت پیدا کرد و باید به سرعت کارهایی انجام می‌داد تا کشور از تلاطمها عبور کند و به دوره ثبات برسد تا بتوانیم برای پیشرفت و توسعه گام برداریم.

 معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود یکی از راهکارهای خوب برای توسعه کشور را مقاوم سازی اقتصاد و یا همان سیاستهای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برخی تصور می‌کنند که این سیاستها به معنای اقتصاد در زمان جنگ و روشهای سختگیرانه و ریاضت است، اما ما چنین برداشتی از اقتصاد مقاومتی نداریم، بلکه معتقدیم اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم سازی اقتصاد کشور در مقابل تکانه‌های بیرونی مثل تحریم.

 وی با بیان این‌که شرکتهای پیمانکار صنعتی کشور سرمایه ملی محسوب می‌شوند، افزود: وظیفه ملی ماست که از آنها حمایت کنیم، زیرا سرمایه ملی فقط چاه نفت نیست و این شرکتها سالهای سال تلاش کرده‌اند و با وجود موانع و ناملایمات توانسته‌اند در سطح بین‌المللی فعالیت کنند و این به آن معناست که از توانمندی بالایی برخوردار هستند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در این جلسه وزرای امور خارجه، صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز در سخنانی به برخی اقدامهای دولت در جهت برطرف کردن موانع پیش روی صادرات اشاره کردند که برطرف کردن موانع متعدد ساختاری و آیین نامه‌ای و حمایت همه جانبه و هدفمند از صادرات کالا و خدمات، بهبود فضای بین‌المللی، اصلاح ساختاری در وزارت امور خارجه و ارتقای سطح امور هماهنگی اقتصادی توسط قائم مقام وزیر از جمله این اقدامهاست.