منابع رسمی چین اعلام کردند؛ افزایش 43.5 درصدی سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در ایران

در پی موافقت و اراده مسئولان عالیرتبه ایران و چین برای گسترش تبادلات دوجانبه بویژه در عرصه اقتصادی پس از برجام، سرمایه گذاری شرکت های چینی در ایران در نیمه اول سال ۲۰۱۶ میلادی 43.5 درصد رشد داشته است.
افزایش سرمایه گذاری چین در ایران روز دوشنبه از جانب نهادهای مختلف از جمله سفارت جمهوری خلق چین در تهران و رسانه های این کشور مورد توجه قرار گرفته است.
تارنمای «یی سی» چین روز سه شنبه در مطلبی آورده است که آمار مربوط به تبادلات و همکاریهای اقتصادی دو کشور در سال 2016 در مقایسه با دوره مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی رشد چشمگیری را نشان می دهد و سفارت چین در تهران آن را مورد تایید قرار داده است.
همزمان آمار مذکور نشان می دهد که سرمایه گذاری شرکت های ایرانی هم در چین در نیمه اول سال ۲۰۱۶ میلادی در مقایسه با دوره مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی ۲۹ و نیم درصد بیشتر شده است.
تارنمای چینی خاطر نشان می کند که چین و ایران دارای مناسبات گسترده، همکاری اقتصادی و تجاری بسیار نزدیک و رو به رشد هستند.
علی اصغر خاجی سفیر سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین نیز روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینکه حجم تبادلات تجاری ایران و چین در سال 2016 به بالاترین حد خود در طول تاریخ روابط اقتصادی دو کشور رسیده است، از چین به عنوان اولین و بزرگترین شریک تجاری کشورمان نام برد که همکاری تجاری آنها در این سال بالغ بر 66.35 میلیون تن رسیده است.
وی همچنین یادآور شد که در سال گذشته میلادی حجم مبادلات تجاری ایران و چین از لحاظ وزنی 410 هزار تن نسبت به سال 2015 افزایش یافت و از لحاظ ارزشی نیز این رقم به بیش از 31.24 میلیارد دلار رسید.