ذخیره ارزی چین به کمتر از سه هزار میلیارد دلار رسید

آمارهای رسمی موجود تاییدگر آن است که برای نخستین بار در شش سال گذشته ذخیره ارزی چین به کمتر از سه هزار میلیارد دلار رسیده است.
بر اساس آمارهای منابع اقتصادی، میزان ذخیره ارزی چین در شش سال پیش حدود 8 هزار و 250 میلیارد دلار بود.
بر این اساس، بسیاری از اقتصاددانان چینی کاهش ذخیره ارزی و رسیدن آن به کمتر از سه هزار میلیارد دلار را یک خطر برای رشد اقتصادی دانسته اند اما دولت چین بر رشد اقتصادی با ثبات 6.5 تا 7 درصدی تاکید می کند.
میزان ذخیره ارزی چین در پایان ماه گذشته میلادی (ژانویه) ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کاهش یافت که اگرچه کمتر از کاهش ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ (آذر - دی) است اما بیش از آن میزانی است که تصور می شد.
آمار رسمی منتشر شده اداره تبادلات ارزی چین نشان می دهد ذخیره ارزی چین اکنون کمی بیش از 2 هزار و ۹۹۸ میلیارد دلار است.
«جولیا ایوانز» تحلیلگر مسایل اقتصادی چین در مصاحبه ای که نشریه ساوت چاینا هنگ کنگ روز چهارشنبه منتشر کرده است، می گوید: پایین آمدن ذخیره ارزی و رسیدن آن به زیر سه هزار میلیارد دلار در واقع یک مساله روانی است.
وی می افزاید که دولت چین بر گردش سرمایه به شدت نظارت می کند و نوسانات «یوان» پول ملی چین هم در این زمینه بی تاثیر نبوده است.
در سه ماهه چهارم سال 2016 میلادی ارزش دلار به ناگهان 7.1 درصد افزایش یافت و باعث نگرانی چین شد و از آن زمان چین بتدریج سرمایه گذاری در خارج از کشور را محدود کرد و برای خرید ارز بانکی توسط چینی ها محدودیت هایی اعمال کرد.
البته اقداماتی که ترامپ در روزهای اخیر انجام داده است بخصوص دستور خروج آمریکا از پیمان ترانس پاسیفیک، موجب شد ارزش دلار 2.7 درصد کاهش یابد.
اگر نرخ دلار به این شکل تضعیف شود، چین می تواند نرخ تبادلات ارزی خود را بهتر از گذشته مدیریت کند و از لحاظ گردش سرمایه این کشور در شرایط بهتری قرار خواهد گرفت.
در مجموع تعیین خط مرزی برای ذخیره ارزی چین معنای خاصی ندارد اما کاهش بی رویه آن می تواند سرمایه گذاران را به سمت استفاده از «یوان» سوق دهد که البته برای چین پدیده ای خرسند کننده خواهد بود که به دنبال بین المللی کردن ارز خود است.
یکی از مسئولان مدیریت ارزی چین در سخنانی اعلام کرد که با وجود کاهش ذخیره ارزی به کمتر از 3 هزار میلیارد دلار، این کشور هنوز هم بالاترین ذخیره ارزی در جهان را دارد.
چین بر اساس آمارهای موجود، فقط در سال 2014 شاهد افزایش ذخیر ارزی خود بود که به میزان 3 هزار و 990 میلیارد دلار رسید.