رشد ۴۵ درصدی صدور جواز تاسیس صنعتی

رشد ۴۵ درصدی صدور جواز تاسیس صنعتی

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام‌کرد: صدور جواز تاسیس صنعتی از ابتدای امسال تا پایان مهرماه در هم‌سنجی با پارسال از نظر تعدادی افزایش بیش از ۴۵ درصدی داشته است.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، صدور جواز تاسیس صنعتی در این مدت از لحاظ پیش‌بینی سرمایه‌گذاری افزایش ۴۸ درصدی و از نظر پیش‌بینی اشتغال افزایش بیش از ۳۷ درصدی داشته است.

در زمینه صدور پروانه بهره‌برداری صنعتی نیز تا پایان مهرماه امسال سه هزار و ۶۶۵ فقره پروانه صادر شد که از نظر تعدادی افزایش ۳.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.

رشد صدور پروانه‌های صنفی

برپایه این گزارش، در هفت ماهه امسال نزدیک به ۳۳۸ هزار فقره پروانه صنفی صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش حدود ۵۴ درصدی داشته است.

تعداد پروانه‌های صنفی صادر شده در مدت مشابه سال گذشته ۲۱۹ هزار و ۴۴۵ فقره بود.

همچنین تا پایان مهرماه ۲۲ هزار و ۴۵ فقره جواز تاسیس صنفی با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری دو میلیون و ۷۲۱ هزار میلیارد ریال و پیش‌بینی اشتغال ۴۸۴ هزار و ۳۸۵ نفر صادر شد.

این پروانه‌های بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری ۵۱۲ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۶۲ هزار و ۸۲۰ نفر بوده که به ترتیب از لحاظ سرمایه‌گذاری افزایش بیش از ۱۰۵ درصدی و از نظر اشتغال‌زایی افزایش بیش از ۱۴ درصدی داشته است.

مهمترین برنامه‌های سال «جهش تولید» بخش صنعت، معدن و تجارت در هفت محور و ۴۰ برنامه، نهایی شده است.

این برنامه‌ها شامل توسعه و تعمیق ساخت داخل در راستای جهش تولید (۱۱ برنامه)، مدیریت واردات و توسعه صادرات غیرنفتی (پنج برنامه)، توسعه معادن و صنایع معدنی با اجرای نقشه راه (پنج برنامه)، توسعه فناوری و محصولات دانش‌بنیان (پنج برنامه)، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری (پنج برنامه) بهبود فضای کسب‌وکار مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت (پنج برنامه) و تامین منابع مالی و توسعه سرمایه‌گذاری (چهار برنامه) است.

 

ایرنا